Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

Zadbaj o pióra ptaka łowczego

W okresie letnim ptaki większości sokolników spędzają czas na tzw pierzeniu czyli corocznym procesie wymiany starych piór na nowe. Proces ten jest obciążeniem dla organizmu ptaka – na szczęście można dopomóc naszym podopiecznym zapewniając najwyższej jakości pokarm oraz odpowiednie suplementy wspomagające wzrost nowych piór.

Pióra u ptaków, podobnie jak sierść u ssaków są wytworem skórnym. Odpowiednie upierzenie bez braków sprzyja odporności a także powiększa szanse na sukces łowiecki lub raujr życie ptaka muszącego ratować się ucieczką. Jeśli pióra są słabej jakości lub występują w nich braki może być to spowodowane niedoborami pokarmowymi.

Na stan skóry i piór ptaków wpływają min. aminokwasy siarkowe, biotyna, niacyna, cholina i kwas foliowy. Niedobór tego ostatniego może przejawiać się odbarwieniem piór, a także problemami z poruszaniem i anemią u piskląt. Kwas foliowy (wit. B9) wpływa, bowiem na stan błon śluzowych oraz proces tworzenia się i wybarwienia piór.

Stany zapalne skóry i zmierzwienia piór, a także pękanie opuszków na skokach to tylko niektóre z objawów niedoboru biotyny.

Z kolei niedobór aminokwasu egzogennego tryptofanu może powodować niedobory witaminy PP (B3). Pełni ona szereg funkcji w organizmie ptaków od udziału w powstawaniu czerwonych krwinek i unieczynniania szkodliwego działania związków chemicznych, leków poprzez usprawnianie sytemu nerwowego i korzystny wpływ na stan skóry oraz piór. Niedobór niacyny przejawia się słabym apetytem i wzrostem ptaków, zapaleniem skóry i błony śluzowej, słabym upierzeniem. Witamina występuje w większości tkanek zwierząt więc jej niedobory są dość rzadkie.

Ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju piór jest także cynk, pierwiastek obecny we wszystkich narządach. Jego niedobór spowalnia wzrost, ptaki mają mniejszy apetyt i gorzej wykorzystują paszę, cierpią na schorzenia skóry i zaburzenia keratynizacji piór, mogą one wyrastać w skupiskach. Cynk jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zarodka. Ptaki dobrze przyswajają cynk w postaci tlenku i soli. Braki w opierzeniu mogą być ponadto wywołane niedoborem choliny (również dość rzadko stwierdzany), czy aminokwasów siarkowych tj. metioniny i cystyny.

Wszystkie niezbędne witaminy można podawać ptakom w postaci odpowiednich suplementów, które warto stosować w szczególności w okresie pierzenia – dostępne suplementy można znaleźć tutaj

Najnowsze komentarze

    Popularne wpisy

    MENU