Sokolnictwo a ekologia | Sokolnictwo dla początkujących

Sokolnictwo a ekologia

Stwierdzenie, że sokolnictwo jest szkodliwe dla środowiska całkowicie mija się z prawdą. Natomiast powiedzenie - "sokolnicy tępią ptaki drapieżne" jest już całkowitą herezją! Niestety, ale z takimi stereotypami spotkałem się już kilkakrotnie, co świadczy o niskim poziomie wiedzy w tej tematyce.

To właśnie sokolnicy najczęściej są "obrońcami" ptaków drapieżnych. Pełna nazwa polskiej organizacji sokolniczej najlepiej świadczy o tym, że każdy jej członek jest zarówno miłośnikiem skrzydlatych drapieżników. Dzięki zainteresowaniu tematem ochrony ptaków drapieżnych udało się osiągnąć wiele sukcesów w tym kierunku. Realizowany przez polskich sokolników "program restytucji sokoła wędrownego" w znacznej mierze przyczynił się do powrotu tego pięknego i szlachetnego ptaka na nasze niebo. Jest on ciągle realizowany, a jego efektem jest między innymi pojawienie się sokołów wędrownych w Warszawie. Młode pisklęta tego skrzydlatego drapieżcy wypuszczane na wolność, pochodzą właśnie z hodowli polskich sokolników.

Każdy prawdziwy sokolnik stawia dobro swojego skrzydlatego podopiecznego na pierwszym miejscu i będzie czynił wszelkie wysiłki aby zapewnić mu właściwą opiekę, dzięki czemu ptaki drapieżne trzymane w niewoli mają znacznie lepsze warunki niż żyjące na wolności. Ptak łowczy ma do dyspozycji przytulną wolierę, każdego dnia na pewno otrzyma pokarm, a także jest pod czułą opieką weterynaryjną. Ptak żyjący na wolności pożywi się tylko wtedy, gdy coś upoluje, w wypadku choroby może liczyć tylko na swój system odpornościowy, a kiedy pada deszcz, nie ma wyboru i moknie.

Można śmiało powiedzieć, że sokolnicy praktykują najbardziej naturalny sposób wykonywania polowań co z kolei przekłada się na ich olbrzymie zrozumienie zasad funkcjonowania przyrody, w szczególności w kontekście interakcji między drapieżnikiem a ofiarą.