Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

Polowanie z puchaczem na zające wielkouche (USA)

Artykuł autorstwa Titus Plomaritis

Puchacz europejski (Bubo bubo) jest największym, najszybszym i najmocniejszym (w kontekście kombinacji tych trzech cech) a zarazem łatwo dostępnym bez nadmiernych regulacji prawnych ptakiem łowczym w USA na dzień dzisiejszy. Z angielskiego zwany jest „sową orlą” ze względu na swoją wielkość. Szczepki pęt dla dużej samicy puchacza są zauważalnie większe niż dla samicy orła przedniego. Samica może ważyć nawet 4,5 kg, posiada ścisk w łapach do 750 PSI czyli 51 atmosfer (dla porównania orzeł przedni może zrobić nacisk 650 PSI czyli 44 atmosfery) oraz ostre jak igły szpony wielkości pazurów lamparta. Jest bardziej drapieżny i prawie dwukrotnie większy niż puchacz wirginijski, w locie z rękawicy jest szybszy niż orzeł przedni i podczas pogoni za ofiarą potrafi zmienić kierunek lotu o 180 stopni prawie bez utraty prędkości. Dodając do tego bardzo pozytywny temperament i stosunkowo łatwe rozmnażanie w niewoli puchacz jest znakomitym kandydatem do polowania na duża i szybką zwierzynę naziemną.
Jedyny ptasi drapieżnik jakiego obawiają się sokolnicy polujący z orłami w centralnej Azji to właśnie puchacz europejski. Każda napotkana przez nich sowa tego gatunku była niegdyś uśmiercana a kilka jej piórek umieszczane w skrzydłach układanych orłów przednich aby przekazać im moc puchacza i chronić je przed ich atakami w przyszłości. Puchacz posiadając przewagę wysokości jest wstanie zabić orła przedniego wracającego spokojnie na rękawicę sokolnika o zmierzchu. Azjatyccy sokolnicy cenią bardzo wysoko dar w postaci piór puchacza.
Puchacza europejskiego można zakupić w USA w cenie podobnej do jastrzębia gołębiarza. Sowa jednak musi być odchowywana ręcznie od momentu wyklucia się. Są one bardzo wrażliwe na dźwięki i zmiany w najbliższym otoczeniu. W swojej książce „Understanding Goshawks” Darryl A. Perkins (mój przyjaciel i mentor na wczesnych etapach mojego sokolniczenia) podkreśla wagę „wystawiania na chaos” dorastających jastrzębi. Tą samą regułę można zastosować w przypadku puchacza co pozwoli zrobić z niego dobrego ptaka łowczego.
Pudło transportowe jest bardzo ważne dla bezpiecznego transportu puchacza podobnie jak zaznajomienie go ze szczekającymi psami, wrzeszczącymi dziećmi, przejażdżkami autem i co najważniejsze quadem (pojazdem typu ATV) lub innym pojazdem pozwalającym poruszać się swobodnie po terenie.
Potrzebny będzie pojazd mogący rozwinąć prędkość 50km/h aby dotrzymać kroku puchaczowi goniącemu zająca wielkouchego, w szczególności kiedy ten będzie ponawiał swoje ataki po chybieniu. W mniej niż minutę ptak może w ciemności oddalić się o 500m. Należy jednak pamiętać, że choć jest to ptak sporej wielkości to nie jest odporny na ataki kojotów, rysi, kuguarów czy puchaczy wirginijskich zwabionych odgłosami schwytanego zająca wielkouchego w środku zimy więc dobrze by znaleźć się przy nim jak najszybciej. Najlepiej jest nie tracić swojej sowy z pola widzenia co zresztą daje okazję do podziwiania jej ataków. Najlepiej jest zobaczyć moment dosiadu i każdy etap tej naziemnej walki. Dzięki quadowi można też objechać większy teren i znaleźć więcej okazji do ataku. Inne zalety quada to możliwość przewozu pasażerów (niezależnie od ich wieku i mobilności), zapasów, sprzętu i innych ptaków oraz ułowek. Dodatkowo zawsze ma się możliwość szybkiego opuszczenia łowiska i dotarcia do domu w razie nagłego wypadku lub niespodziewanej złej pogody. Wszystko co może poprawić bezpieczeństwo sokolnika i jego ptaków jest zawsze warte zastosowania.
Używam rękawicy orlej o długości 45cm, przedłużacza plecionego długości 35cm, zapinek z werblikami (po jednym na każde pęto) oraz sprężynowej szekli aby przypiąć ptaka do rękawicy. Duże rozmiary przypinek ułatwiają korzystanie z nich w rękawiczkach zimowych. Szczepki pęt powinny być odpowiednio dopasowane do ptaka – ja używam takich z wyściółką z biothane (połączenie skóry oraz tworzywa sztucznego) oraz oczkami o średnicy 11mm. Sowy uwielbiają siedzieć w kuwecie kąpielowej w czasie ciepłych miesięcy letnich a ja staram się dbać o regularne obmywanie im łap aby utrzymać ich szpony jak najostrzejszymi. Z tego też powodu większość skórzanych akcesoriów dość szybko twardnieje i pęka. Moje sowy w zasadzie nie są trzymane na krótko: są albo na rękawicy albo w pudle transportowym albo latają luzem w wolierze. Podczas polowania trzymam tylko lewe pęto pozwalając puchaczowi na swobodny szeroki rozstaw skoków na dużej rękawicy podczas jazdy przez łowisko z prędkością do 40km/h w zróżnicowanych warunkach pogodowych czekając na zająca wyrywającego się do ucieczki.
Puchacz będzie polować za dnia jednak dużo lepiej radzi sobie o zmierzchu lub o świcie. Jest przy tym zauważanie bardziej agresywny w miarę zapadania ciemności. Dlatego też sugeruję wykorzystać ten naturalny zegar biologiczny w połączeniu z instynktem i nastawić się na polowanie w ciemnościach. Badacze potwierdzili, że sowy widzą w ciemności trzy razy lepiej niż ludzie. Nie jest fair zaczynać polowanie o zmierzchu i kończyć kiedy robi się ciemno, w szczególności jeśli ptak nic nie złapał. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w dobrą latarkę czołową lub noktowizor gotowy do użycia, gdy zapadną ciemności.
Źródło światła jest sokolnikowi niezbędne aby rozróżnić zwierzynę na jaką będzie puszczany ptak. Sowa będzie gonić i łapać różne zwierzęta: borsuki, skunksy, kojoty, szopy, puchacze wirginijskie, koty oraz królaki. Ponieważ nie chcę ryzykować zbyt wczesnego zakończenia polowania z upolowanym królakiem ani zranienia puchacza przez niebezpieczne zwierzę zawsze dokładnie rozpoznaję cel. Sowa często będzie zrywała się do ataku na zdobycz, która jest poza zasięgiem wzroku sokolnika. Niemniej ptak jest puszczany do ataku dopiero jak cel jest rozpoznany. Światło z latarki czołowej nie wpływa na zachowanie zająca – nie jest ani dla niego dezorientujące ani nie powoduje jego zastygnięcia w bezruchu. Zgrabne uniki zająca przy końcu pościgu świadczą o tym, że widzi on nadlatującego puchacza. Ptak ten jest bardzo skuteczny w walce ze zwierzyną na ziemi i również często udaje mu się zakończyć pościg z sukcesem.
CDN

Najnowsze komentarze

    Popularne wpisy

    MENU